Biceps Curl Hakkında Genel Bilgiler


Kondisyonu korumak, fit bir görünüm elde etmek, güçlenmek, enerjik olmak, vücut direncini artırmak… Spor yaparak tüm bunları elde edebilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Düzenli spor yapmak için zamanınız yoksa, en az yarım saatlik zamanınızı kendinize ayırarak farklı kas gruplarınızı çalıştıracak egzersizleri de deneyebilir, karın, bacak ve kol kaslarınız için evinizde yapabileceğiniz egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Evde uygulayacağınız egzersizlerde kol kaslarınızda etkili biceps curl çalışması yapabilirsiniz. Biceps curl, zayıf kolları güçlendirmek ya da fit bir duruş için oldukça faydalıdır. Biceps kası olarak bilinen ön kol kaslarına hacim ve kuvvet kazandırmak için yapılması gereken en temel egzersizlerin başında biceps curl gelmektedir. Ancak her egzersizde olduğu gibi biceps curl yaparken de doğru duruş pozisyonu, doğru ekipman kullanımı gibi dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Biceps Curl yaparken kullanılan ekipmanlar
Biceps curl vücut ağırlığını kullanarak yapılabilen bir egzersiz değil. Bu nedenle de uygun ağırlıkta 2’li dambıl seti, hafif ağırlıkta bir bar, plates bandı ya da direnç lastiği gibi spor ekipmanları kullanmanız gerekir. Plates bandı ve direnç lastiği başlangıç seviyesinde olanlar için daha doğru bir tercih olmakla beraber, hareketi zorlanmadan yapmaya başladığınız ilerleyen seviyelerde dambıl kullanımına geçiş yapabilirsiniz.

Ön kol kaslarında etkili olan biceps curl egzersizini yaparken, evinizde su ile dolduracağınız pet şişelerle bile yapabilirsiniz.

Biceps Curl’de duruş pozisyonu ve dikkat edilmesi gerekenler
Biceps curl hareketinin doğru duruş pozisyonunda dirsekler vücudun yanında, gövde düz, sırt dimdik ve kollar tamamen gergin olmalıdır. Plates lastiğini ya da direnç lastiğini ortalayıp, iki ayağın altına aldıktan sonra lastiği iki elde gergin vaziyette tutmak gerekiyor. Lastiği iki yanda kalça genişliğinde tutarken, kollar eş zamanlı olarak dirsekten bükülerek, bilekler göğüs hizasına getirilir. Bunu yaparken savrulmamak, sabit kalmak, öne ya da arkaya hareket etmemek çok önemlidir. Hareketi tamamlarken kollarınızı indirdiğinizde başlangıç pozisyonuna geri dönmeniz gerekir. Özellikle bitiş aşamasında öne eğilmemeli, sırt dik durmalıdır.

Biceps curl’de duruş pozisyonunda dirsekler adeta vücuda yapışık bir şekilde hareket edilmelidir. Ağırlık kaldırıldığında ya da lastik omuz hizasında gerdirildiğinde kasları kasılı tutmak temel prensiplerden biridir. Ancak yine de en doğru pozisyonu görebilmek için tüm egzersizlerde olduğu gibi biceps curl yaparken de videolu anlatımları takip etmekte yarar var.

Bunlara dikkat edin
Biceps curl’de en sık yapılan yanlışlardan biri kolları bükerek, dirsekleri vücudun gerisinde tutmaktır. Genellikle ağırlıklı çalışan kişiler, kolları güçsüzleştiğinde kuvvet almak için vücut ağırlığını kullanmak isterler. Bunu yaparken öne doğru eğilir ve farkında olmadan sırtı kamburlaştırırlar. Spor sırasında meydana gelen sakatlanmaların en önemli nedeni de işte bu yanlış duruş pozisyonlarından kaynaklanmaktadır. Eğer ağırlıkla egzersiz yapmakta zorlanıyorsanız, direnç lastiği ve yumuşak bir pilates lastiği sizin için yeterli olacaktır.

Kol kaslarınız için etkili bir hareket olan biceps curl egzersizine mutlaka zaman ayırmalısınız. Sağlıklı bir yaşam için bel ve kalça egzersizleri, karın egzersizleri ve tüm kas gruplarınızı çalıştıracak egzersiz hareketlerini videolu anlatımlarıyla blog sayfamızda takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir