Hangi programlama dilini öğrenmelisiniz?

Hangi programlama dilini öğrenmelisiniz?

İş ilanları ve şirketlerin beklentilerine baktığımızda belli işler için öne çıkan bazı programlama dilleri var. Bu diller ve kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

SQL: Veritabanı
Java: Genel amaçlı programlama
JavaScript: Web geliştme
XML: Genel amaçlı programlama
C++: Genel amaçlı programlama, özellikle mühendisler için
C#: Genel amaçlı programlama
Python: Genel amaçlı programlama
.NET: Genel amaçlı programlama

IT departmanlarının bu dillerin bazılarında uzmanlaşmış kişileri kabul ettiğini söylemek mümkün. Ancak matematiksel hesaplama programı kullanacak bir bilim insanının orta seviyede Python gibi genel amaçlı bir programlama bilmesi başlangıç için yeterli olabilir.

Programlama dili nasıl öğrenilir?

Bilgisayar programcılığı ve mühendislik bölümlerinde bile bahsettiğimiz dillerin tamamı öğretilmiyor. Bu nedenle kodlama becerisi edinerek kariyerinde yükselmek isteyenlerin bu konuda kişisel çaba göstermeleri gerekiyor.

Bunun için Abaküs Kitap olarak başlangıç seviyesindekiler için hazırlanmış pek çok kaynaktan faydalanabilirsiniz. Abaküs Kitap’ta göreceğiniz pek çok kaynak CD ile desteklenerek bütünlüklü bir eğitim imkanı sunuyor. Böylece yeni başlayanlar tek başına çalışarak en iyi şekilde öğrenebiliyor.

Ayrıca GitHub, Stackoverflow gibi online platformlar üzerinden forumları aktif olarak kullanarak sorularınızı diğer yazılımcılar ve kodlama öğrenenlerle paylaşabilirsiniz. Tüm dünyada aktif olarak kullanılan bu platformlar sayesinde merak ettiğiniz, takıldığınız her şeyi sorabilir ve eğitiminizi çok daha etkili hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir