JavaScript Hakkında Bilgiler.


JavaScript (Kısaca “JS” ) Tam teşekküllü dinamik programlama dilidir. Bir HTML dökümanına uygulandığında, kullanıcı ile dinamik etkileşimler yaratır. Javascript Brendan Eich tarafından yaratılmıştır, aynı zamanda Brendan Mozilla projesinin, Mozilla vakfının ve Mozilla şirketinin kurucu ortağıdır.

Javascript ile aslında aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz. Karosel (kayar resim menüleri) gibi küçük şeylerden başlayıp, fotoğraf galerileri, harika arayüzler ve düğmeye tıklamaya verilecek cevaba kadar her şeyi yapacaksınız. Hatta, dil üzerinde tecrübe kazandığınızda 2B ve 3B oyunlar ve veritabanı kullanan uygulamalar yapabileceksiniz.

Javascript küçük bir dil olmasına rağmen çok esnektir ve geliştiriciler, Javascript çekirdeği üzerine çok fazla araç geliştirmiştir. Bu araçlar kullanılarak pek çok sorunu çok az efor harcayarak çözebilirsiniz. Örneğin:

(APIs) web tarayıcılar için geliştirilmiş, çok çeşitli HTML oluşturma ve CSS güncelleme araçları, kullanıcıların web kemaralarında yayın alıp bunları okumak, 3 boyutlu grafikler ve ses örnekleri yaratmak üzere hazırlanmış Application Programming Interfaces (uygulama geliştirme arayüzleri) vardır.
Geliştiricilerin, siteleri ile Twitter ve Facebook arası ortak fonksiyonlar kullanmasını kullanmak üzere 3. parti API’ler.
HTML’ye uygulayabileceğiniz, çok hızlı bir şekilde web siteleri inşa etmenize yarayacak 3. parti kütüphaneler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir