Kendimizi Motive Etmeliyiz ama Nasıl ?

Düzen Kur,

Sınav döneminde kafan yeterince dağınık olacak zaten, bir de odanın dağınık olması motivasyon düşürebilir. Tertipli bir odada temiz temiz çalışmak zihnine de iyi gelecek ve örneğin tam derse odaklanmışken karman çorman bir yatağa bakıp ufak çaplı cinnetler getirmeyeceksin.

Ölümün üstüne git ve vasiyetini açıkla.

Ölüm güçlü bir motive edicidir. Akılsız etkinliklere saplanır kalırız. Gerçekte olduğumuz yerde sayarken bize bir şeyleri başarmışız hissi verirler.

Bu evrende zamanının sınırlı olduğunu bilmek, odaklanmana yardımcı olur. Yapacağımız herşey vasiyetimizi oluşturacak bir başka adımdır. Bu bir atak olarak görülebilir ancak ikisi de etkili motive edicilerdir.

Arkadaşlar İle Zaman Geçir

Bazı insanlar bir grup halinde çalışınca daha çok verim alabilirler. İlla fiziki olarak bir araya gelmek zorunda değilsiniz. Bugünler de bunu online uygulamalar ve programlar sayesinde de yapabilirsiniz. Elbette kalabalık bir çalışma ortamının sulanması ve bazen işin geyiğe dönmesi riski de var ama gereken disiplin sağlandığında birlikte çalışmak birçok açıdan daha faydalı olabilir.

Odaklan.

Warren Buffett, Bill Gates ve babasının bir akşam yemeğinde olduğu bir anekdot var. Bir misafir onlara başarı için en önemli niteliğin bugün ne olduğunu sormuş ve üçü birden “odaklanmak” olarak cevap vermiş. Gülümsediler ve birbirlerine güldüler çünkü daha önce bu ortak cevap için hazırlanmamışlardı.

E-mail ve kısa mesajlara gömülmüş bir haldeyiz. Bunlar işimizi sekteye uğratan şeylerden fazlası değil. Ceplerimizde taşıdığımız mini-bilgisayarlar yüzünden, bilgi akışı nerede olursak olalım 7/24 bizi rahatsız etmekte.

Bu yüzden telefonunu kapat, eski sevgililerinin Facebook profillerinde gezinmekten vazgeç ve işine odaklan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir