Orta kulak iltihabı nedir belirtileri nelerdir?

Orta kulak iltihabı nedir belirtileri nelerdir?


Boğazımızla kulağımız arasında östaki tüpü bulunur. Bu tüp kulağı boğazdaki salgılardan korur, orta kulak sıvılarının drenajını sağlar ve orta kulaktaki hava basıncının dış ortam basıncı ile dengede olmasını sağlar. Östaki borusunun işlevinin bozulması kulak iltihabına ve basınç artışına yol açar.

Çocuklarda östaki tüpü yetişkinlere nazaran daha kısa ve geniştir. Bu nedenle çocuklarda orta kulak enfeksiyonu daha sık görülür. Orta kulak iltihabına otitis media denir. En sık 6 ay-18 ay arasındaki çocuklarda görülür.

6 yaşından sonra orta kulak enfeksiyonlarında belirgin azalma görülür. Otitis media viral hastalıkların sık görüldüğü kış mevsiminde ve ilkbaharda, kreş ve yuva çocuklarında, biberonla beslenenlerde ve emzik kullananlarda sık görülür. Geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, geniz eti, yarık damak-dudak gibi anomaliler orta kulak enfeksiyonuna neden olabilirler.

Orta kulak enfeksiyonu sonucu orta kulakta sıvı birikebilir ve basınç artışı olabilir. Orta kulak enfeksiyonu tedavisinde antibiyotikler, ağrı kesiciler, kulağa sıcak uygulama, burun damlaları ve alerji ilaçları gibi tedaviler uygulanır. Ateş ve ağrı 48 saatten daha uzun sürerse KBB hekimi kulak zarını çizebilir. Kulakta sıvı birikimi uzun sürerse işitme kaybına neden olabilir. Bu hastalar bir süre takip edilirler. Orta kulaktaki sıvı kendiliğinden çekilmezse kulağa tüp konabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir