Parkinson Yasası Diğer Yorumları

Parkinson Yasası Diğer Yorumlar


Parkinson yasası sadece günlük yaşantıda veya bürokraside geçerli değildir; pek çok konuda genelleştirilebilir. Zaman yönetiminde daha belirgin olmasına rağmen, pek çok konu için geçerlidir. Birkaç örnek verelim:

Son dakikada iş yapmak sizi motive eder, o saatte genelde yaptığınızdan çok daha fazlasını yaparsınız. Ama siz yine de son dakikaya kalmayın.
Ne kadar alana sahip olursanız olun, eşyalarınız onu işgal etmenin bir yolunu bulacak, kullanılmayan alanı doldurmak için daha fazla eşya edinmiş olacaksınız.
Çok fazla elbise mi alıyorsunuz? Her şeyin gardırobunuza sığabileceğinden emin olun. Bir yeni öğe gelirse, bir başkasının gitmesi gerekir. Gereksiz eşya almayın.
Çok mu yiyorsunuz? Az yemek- porsiyon- alın ya da yemek kabınızı küçültün. Göreceksiniz, aldığınız yiyecek miktarı, bir şekilde kabaca sizde aynı tokluk hissini verecektir.
Çok mu harcama yapıyorsunuz? Anlamsızca harcamak yerine sizi gerçekten mutlu eden şeylere öncelik vermek zorundasınız.
Çözüm, yaşamınıza sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktır. Korkmayın; işler yetişir; çünkü insan zihni ve bedeni zaman planlamasına hızla adapte olur.

Son Düşünceler
Zaman yönetimi – Cyril Parkinson, bürokrasilerin verimsizliğini tanımlamak için gözlemini icat etti. En basit haliyle, kendimizi istediğimiz kadar iyi yönetemediğimizi hatırlattı. Dikkatimizin sürekli bölündüğü dijital çağda, en değerli kaynak olan zamanımızı korumak için Parkinson yasasını kullanarak başarılı olabiliriz.

Kaynaklar

https://personalmba.com/parkinsons-law/

https://medium.com/@tugrulucgoz/parkinson-yasas%C4%B1-60abd4093c61

https://personalmba.com/parkinsons-law/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir